Telefon i słuchawki
Źródło: pexels.com

Po godzinach

Zaśpiewaj i szukaj, czyli nowa funkcja Google

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odnajdywanie ulubionych utworów dzięki nuceniu melodii? Google właśnie wprowadza taką możliwość. Funkcja Hum-to-search z pewnością przypadnie do gustu nie tylko melomanom, ale wszystkim tym, którzy choć raz próbowali znaleźć zasłyszaną piosenkę na podstawie krótkiego jej fragmentu.

Jak korzystać z Hum-to-search?

Funkcja pozwala na znalezienie utworu dzięki zanuconym lub zagwizdanym taktom, a także słowom piosenki. Jej uruchomienie wymaga posłużenia się Asystentem Google. Bardzo istotne jest, żeby gwizdać lub nucić piosenkę przez przynajmniej 10 do 15 sekund. Dzięki temu Hum-to-search zyska czas na przetworzenie informacji. W krótkim czasie zobaczymy na ekranie kilka najbardziej prawdopodobnych wyników. Cenne jest zwłaszcza to, że otrzymamy podpowiedzi dotyczące prawdopodobieństwa trafnego wyniku wyrażone w procentach. 

Hum-to-search – nowość w Google

Dotychczas Google nie oferowało podobnej funkcji i w tym kontekście jest to duże usprawnienie. Warto jednak pamiętać, że istnieją podobne aplikacje przeznaczone do wyszukiwania muzyki po jej krótkim fragmencie. Przykładem może być SoundHound lub też Shazam (ta jednak rozpoznaje utwory na podstawie zarejestrowanego dźwięku). Pomimo tego ocenia się, że Hum-to-search będzie niezwykle przydatne. Pytanie „jaka to piosenka?” pojawia się bowiem w Google nawet 100 milionów razy podczas jednego miesiąca.

o autorze

Artykuły

Zainteresowania, nie tylko naukowe, skupia na rozwoju gospodarczym. W tej perspektywie patrzy na nowe technologie, które niepostrzeżenie wkradają się do naszego życia, zmieniając je. Często na lepsze, ale czy zawsze? Ceni sobie te, które pomagają żyć z poszanowaniem środowiska. Lubi czytać, zajmować się zwierzętami i planować swój ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *