Samodzielne czyszczenie laptopa. Jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zabrudzony laptop to nie lada problem, tym bardziej, że nie mamy do czynienia z płaską powierzchnią, ale z wieloma elementami, takimi jak np. klawiatura czy otwory wentylacyjne.

Wystarczy, że masz alkohol izopropylowy, który świetnie się nadaje do przeprowadzania tego typu operacji, bądź jakikolwiek inny płyn do urządzeń elektronicznych (pamiętaj, że Twój komputer woli bardziej kurz niż wodę), sprężone powietrze, ściereczkę oraz ewentualnie gęsty pędzelek.

Zaczynamy!

Brud, który widzisz na zewnątrz, to tylko kwestia kosmetyczna, tym samym zdecydowanie łatwiejsza do usunięcia niż kurz czy okruchy, które gromadzą się wewnątrz laptopa. Wnętrze komputera jest znacznie ważniejsze, ponieważ skumulowany brud może spowodować zatrzymanie wentylatorów, co może skończyć się przegrzaniem komputera.

Jeśli nasz komputer często wyłącza się sam, jest to znak że układ chłodzenia nie działa prawidłowo. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest kurz, który dostał się do wnętrza obudowy.

Oto kilka ważnych kwestii o których powinieneś pamiętać, zanim rozmontujesz swojego laptopa:

  • najważniejsze: odłącz komputer od prądu oraz wyciągnij baterie,
  • podczas przedmuchiwania sprężonym powietrzem zachowaj odległość co najmniej ok. 20 cm między pojemnikiem a laptopem. Nie wkładaj rurki do wnętrza komputera, może to uszkodzić ważne podzespoły!
  • sprawdzaj w trakcie przedmuchiwania, czy z otworów okolic radiatora wydobywa się wydmuchiwany kurz; skończ dmuchać gdy już nic się będzie się wydostawać;
  • jeśli wnętrze Twojego laptopa jest mocno zabrudzone, nie obawiaj się użyć dużej ilości powietrza. Pamiętaj, żeby robić to w krótkich seriach i w odpowiedniej odległości;
  • porty również przedmuchaj sprężonym powietrzem, nie zaleca się czyszczenia mechanicznego bądź przecierania ścierką ze względu na delikatną naturę tych elementów.

Rozkręcamy czy nie rozkręcamy?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że ponowne złożenie laptopa jest znacznie bardziej skomplikowane niż ponowne złożenie komputera stacjonarnego.

Jeśli nie posiadamy w tej materii doświadczenia ani nie znamy dokładnej budowy naszego urządzenia, najlepiej jeśli udamy się do specjalisty. Szczególnie jeśli posiadamy laptopa o grubości poniżej 2 cm, bowiem jest to zadanie wyjątkowo trudne, nie wspominając o MacBookach, które są doskonale zabezpieczone przed samodzielnymi próbami serwisowania przez użytkowników.

Internet jest oczywiście zapełniony samouczkami, z których możemy dowiedzieć się jak samodzielnie rozkręcić laptopa. Należy pamiętać, że każdy model jest inny i rozwiązania zastosowane w jednym przypadku niekoniecznie działają w drugim. 

Czyszczenie laptopa specjalnym środkiem
(fot. Thana Prasongsin / Moment / Getty Images)

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć przed próbą samodzielnego demontażu, powinno być przeczytanie dokumentacji technicznej. Dzięki temu będziemy w stanie ocenić, jak trudne może być nasze zadanie oraz w razie potrzeby zrezygnować z niego i przekazać laptopa specjaliście.

Nie polecamy również samodzielnego rozkręcania w trakcie trwania gwarancji, ponieważ może to ją unieważnić. Dlatego w tym przypadku postępujmy wedle umowy.

Jak wyczyścić klawiaturę?

Jeśli klawiatura jest lekko zakurzona, należy zaopatrzyć się w gęsty pędzelek i zmieść nim kilka razy klawiaturę. W przypadku plam, należy usunąć je specjalnym środkiem do czyszczenia ekranów bądź alkoholem izopropylowym. Pamiętajmy, aby nie używać dużych ilości płynów, ponieważ mogą dostać się do wnętrza, oraz nie aplikować płynów bezpośrednio na klawiaturę, ale na ściereczkę.

Czyszczenie klawiatury w laptopie
(fot. Suparat Malipoom / EyeEm / Getty Images)

Jeśli nasza klawiatura jest mocno zabrudzona i chcemy pozbyć się brudu, który znajduje się głębiej, warto skorzystać ze sprężonego powietrza – pamiętajmy, aby użyć sprężarki pod odpowiednim kątem, aby nie „wcisnąć” brudu jeszcze głębiej, tylko wydmuchać go na zewnątrz.

Jak wyczyścić ekran?

Ekran wystarczy przetrzeć ściereczką z mikrofibry spryskaną środkiem do czyszczenia monitorów. Nie jest to duży wydatek, a na pewno warto zainwestować w taki środek, gdyż inne detergenty mogą nasz ekran uszkodzić. Szczególnie wystrzegajmy się środków zawierających alkohol. 

Jeśli akurat nie masz pod ręką specjalnego płynu do ekranów, użyj ściereczki  z niewielką ilością wody. Pamiętaj że ekran musi pozostać suchy!

Jak wyczyścić obudowę zewnętrzną?

W tym przypadku również zastosujmy specjalny płyn do ekranów, który świetnie się sprawdzi przy różnego rodzaju plamach, nie pozostawiając smug. Absolutnie wystrzegajmy się detergentów takich jak np. płyn do szyb, gdyż może powodować mikrouszkodzenia i rzutować na estetykę naszego sprzętu.

Przeczytaj też o tym jaki laptop sprawdzi się najlepiej w podróży służbowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*