Cloud computing. O zaletach danych w chmurze publicznej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przechowywanie danych w chmurze publicznej budzi coraz mniejsze wątpliwości, choć jeszcze kilka lat temu rozwiązanie to traktowane było z dużą dozą nieufności. Wokół tematu narosło sporo mitów, jednak wszystko wskazuje na to, że nie ma się czego bać.

Cloud computing to przechowywanie wszelkich danych (np. plików firmowych lub aplikacji) w chmurze, poza siecią lokalną. Jedna z popularniejszych chmur obliczeniowych to np. Microsoft Azure. Także polskie podwórko może pochwalić się własnymi dostawcami tej usługi: są to m.in. firmy S-Net czy Comarch.

Zalety przechowywania danych w chmurze

Spośród wszystkich plusów korzystania z publicznej chmury danych, zwykle wyróżnia się przede wszystkim niższe koszty, bezpieczeństwo danych, mobilność i skalowalność. Przyjrzyjmy się po kolei każdej z tych cech.

  • Niższe koszty

Zlecając przechowywanie naszych danych zewnętrznemu usługodawcy pozbywamy się wielu dodatkowych kosztów, które czekałyby na nas, gdybyśmy zdecydowali się na własną serwerownię: nie musimy kupować serwerów oraz dbać o ich serwisowanie. Również kwestia ich obsługi pozostaje poza naszym zakresem obowiązków, dzięki czemu firmowi informatycy mogą zostać oddelegowani do zadań ściśle związanych z wewnętrznymi sprawami przedsiębiorstwa. Dodatkowo omija nas także koszt ewentualnych napraw, które także leżą w gestii administratora sieci.

  • Bezpieczeństwo danych
Klawiatura laptopa
(źródło: pexels.com)

Dla wielu to najważniejszy argument. Choć przechowywanie danych w chmurze publicznej wiele osób wciąż utożsamia z ryzykiem utraty danych, tak naprawdę jest ono często niższe niż w przypadku własnych serwerów. Cloud computing zapewnia szyfrowanie danych i stałe aktualizacje systemów bezpieczeństwa (np. antywirusowych), a częste backupy pozwalają odzyskać utracone pliki.

  • Mobilność

Cecha ceniona zwłaszcza teraz, gdy praca zdalna stała się chlebem powszednim większości firm. Chmura publiczna umożliwia dostęp do danych w każdym momencie i z dowolnego urządzenia, a to bezpośrednio przekłada się na wygodę jej użytkowania, lepszą komunikację oraz przepływ danych wewnątrz przedsiębiorstwa.

  • Skalowalność

Czyli pełna możliwość dopasowania wielkości i kosztów usługi do potrzeb działalności. W końcu każda firma ma inne potrzeby dotyczące mocy obliczeniowych, a i te potrafią różnić się w zależności od okresu (dla wielu przedsiębiorstw czasem zintensyfikowanej pracy jest np. sezon przedświąteczny). To zapewnia pełną elastyczność w działaniu i niweluje ryzyko związane z nagłym brakiem miejsca na dane.

Rodzaje chmur – która najlepsza dla Ciebie?

Ogromne archiwum
(fot. Tobias Fischer, źródło: unsplash.com)

Wyróżnia się podział na dwa podstawowe typy chmur, czyli chmurę publiczną (public cloud) oraz chmurę prywatną (private cloud).

Chmura publiczna jest ogólnodostępna, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Jej cechy charakterystyczne to jeden dostawca, łatwy dostęp, proste użytkowanie oraz brak zobowiązań wobec dostawcy (administratora).

Dla kogo? Przede wszystkim dla firm, z których aplikacji korzysta sporo klientów oraz takich, które współpracują z innymi podmiotami, głównie przez sieć.

Chmura prywatna z kolei jest nieco bezpieczniejszym, ale też dużo bardziej kosztownym rozwiązaniem.

Dla kogo? Najlepiej sprawdzi się w przypadku wielkich korporacji lub firm z sektorów, w których regulacje dotyczące bezpieczeństwa danych są narzucone odgórnie, często prawnie.

Rozwiązania alternatywne

Okulary i ekran komputera
(źródło: pexels.com)

Chmura hybrydowa (hybrid cloud) łączy w sobie najlepsze cechy obu chmur (publicznej i prywatnej). W przypadku tego rozwiązania chmura publiczna i prywatna w pewien sposób współpracują ze sobą – możesz zatem korzystać z części możliwości chmury publicznej, ale wciąż przechowywać dane na własnych serwerach.

Podobnie kompromisowym rozwiązaniem jest chmura dedykowana. Administrator chmury publicznej może udostępnić pewną jej część dla Twojej firmy na wyłączność, jednak – oczywiście – wiąże się to z wyższymi kosztami w stosunku do standardowej chmury publicznej.

Kto korzysta z chmury?

Firma RightScale podaje, że już prawie 95 proc. wszystkich przedsiębiorstw na świecie sięgnęło po tę technologię. Wśród nich m.in. dostawca usług telefonicznych Vodafone, Pinterest, a nawet… administracja Baracka Obamy.

Chmura publiczna to trend, od którego nie ma już odwrotu. Szczególną uwagę powinny zwrócić na niego sklepy internetowe, platformy służące do e-learningu, wyszukiwarki, strony z grami online, platformy społecznościowe i hostingowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*