Żarówki na niebieskim tle
(źródło: pexels.com)

Narzędzia

Technologia w biznesie

Co mają wspólnego radioaktywne odpady i baterie?

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Brytyjscy naukowcy pracują nad wykorzystaniem radioaktywnych odpadów do celów cywilnych. Chcą z nich zrobić wyjątkowo długo działające baterie – ma to być nowa generacja akumulatorów.

Baterie zasilane diamentami z odpadów jądrowych

Thomas Scott z Uniwersytetu w Bristolu pracuje nad tym zagadnieniem wraz z gronem materiałoznawców, fizyków i chemików. Chodzi o to, aby w warunkach laboratoryjnych wyhodować z odpadów radioaktywnych diamenty, które posłużą jako materiał zasilający ogniwa nowej generacji.

Zasilanie niewielkich urządzeń przez tysiące lat bez ładowania

Trwają prace nad udoskonaleniem i komercjalizacją wynalazku. Uzyskana z baterii jądrowych energia będzie, co prawda, zbyt mała, aby zasilić np. smartphona, ale przełom nastąpił gdzie indziej. Okazuje się, że mogą one mieć zdolność zasilania niewielkich urządzeń stałymi porcjami energii nawet przez tysiące lat. Może to być genialny wynalazek np. jeśli chodzi o zasilanie czujników na satelitach.

Baterie jądrowe niebezpieczne?

Z pewnością nie bardziej, niż już stosowane technologie. Aby zatrzymać szkodliwe promieniowanie, prawdopodobnie wystarczy tylko osłonka baterii, a zalety tego rozwiązania mogą być naprawdę obiecujące.

o autorze

Artykuły

Zainteresowania, nie tylko naukowe, skupia na rozwoju gospodarczym. W tej perspektywie patrzy na nowe technologie, które niepostrzeżenie wkradają się do naszego życia, zmieniając je. Często na lepsze, ale czy zawsze? Ceni sobie te, które pomagają żyć z poszanowaniem środowiska. Lubi czytać, zajmować się zwierzętami i planować swój ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *