Mysz ergonomiczna w kolorze zielonym
(fot. Deepal Tamang, źródło: unsplash.com)
Gadżety i akcesoriaTechnologia w biznesie

Na ratunek zmęczonym dłoniom: ergonomiczna mysz komputerowa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Osoby pracujące przy komputerze nierzadko zmagają się z obolałymi lub drętwiejącymi nadgarstkami. Problem wynika z pozycji, w jakiej nasze dłonie spoczywają przez kilka godzin przy komputerze czy laptopie. Można temu zaradzić! Dowiedz się, czym jest mysz ergonomiczna i dlaczego staje się coraz bardziej popularna.

Czym jest ergonomiczna mysz komputerowa?

Tradycyjna myszka komputerowa zmusza nasz nadgarstek do przybrania nienaturalnej pozycji, przez co wywierany jest na niego bardzo duży nacisk. Ta siła nie jest odczuwalna na krótką metę, jednak przy wielogodzinnej pracy myszą można odczuć nie tylko ból w nadgarstku, lecz także sztywnienie palców. Rozwiązaniem tych problemów jest mysz ergonomiczna. Jej kształt i przyciski są zaprojektowane tak, by nasze dłonie i nadgarstki spoczywały w jak najbardziej naturalnej i wygodnej pozycji. Kształt takiej myszki może dziwić, niektórzy mogą nawet pomyśleć, że trudno się jej używa, jednak wystarczy chwila, by się przyzwyczaić i dać swoim dłoniom odetchnąć. 

Dla kogo jest mysz ergonomiczna?

Osoba pracująca przy komputerze
(fot. Kelly Sikkema, źródło: unsplash.com)

Wynalazek jest przeznaczony dla wszystkich osób pracujących dużo przy komputerze, jednak najwięcej skorzystają z jej zakupu na przykład graficy komputerowi. Jeśli Twoja praca przy komputerze wymaga precyzyjnego operowania myszką, warto zainwestować właśnie w model ergonomiczny. Intensywne i wieloletnie używanie tradycyjnej myszy może prowadzić do urazów, wywołanych długotrwałym wywieraniem nacisku na dane miejsce. 

Jak dobrać mysz ergonomiczną do swoich potrzeb? 

Myszy komputerowe
(fot. Antonio Manaligod, źródło: unsplash.com)

Jest kilka rodzajów ergonomicznych myszy komputerowych. Każdy z nich jest zaprojektowany, by odpowiadać na nieco inne wymagania użytkowników. Jedne są trudniejsze w użytkowaniu, ale najskuteczniejsze, inne mają kształt bardziej zbliżony do myszek tradycyjnych, przez co używa się ich wygodniej. 

  • Ergonomiczna mysz pionowa – ten typ myszki komputerowej, jak sama nazwa wskazuje, jest odwróconym do pionu wariantem myszy tradycyjnej. Ten kształt pozwala na odciążenie nadgarstka i barku przez ułożenie dłoni w bardziej naturalny sposób. Jej użytkowanie jest najbardziej zbliżone do korzystania z tradycyjnej myszki. 
  • Ergonomiczna mysz precyzyjna – jej kształt zdecydowanie zmniejsza napięcie mięśni dłoni, nie jest ona jednak tak odciążająca jak mysz pionowa. Mimo to będzie dobrą alternatywą dla myszy tradycyjnej, a jej użytkowanie wiele osób ocenia na wygodniejsze. 
  • Roller ball – to zewnętrzna podkładka umieszczana pod klawiaturą. Myszka w kształcie kulki znajduje się bezpośrednio przed nami, dzięki czemu nie musimy skręcać ani wysuwać dłoni, by używać myszki. Zmniejsza to obciążenie mięśni i ścięgien podczas pracy przy komputerze. Myszkę typu roller ball można porównać do touchpada w laptopie. Roller ball jest też czasem elementem myszy tradycyjnych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze myszy komputerowej?

Przy wybieraniu odpowiedniej myszki, trzeba zastanowić się nad kilkoma aspektami. Po pierwsze, trzeba zadać sobie pytanie, czy myszka ma być bezprzewodowa, czy przewodowa. Bezprzewodowe myszy są wygodniejsze, jednak mniej precyzyjne, ponieważ ich komunikacja z komputerem może być nieco opóźniona. Za to w przypadku myszki „z ogonem” kabel może utrudniać lub ograniczać nasze ruchy. 

Osoba pisząca na laptopie
(fot. Thomas Lefebvre, źródło: unsplash.com)

Warto rozważyć też, czy chcemy kupić myszkę optyczną, czy laserową. Myszy optyczne są tańsze, jednak nie tak dokładne. Do pracy wymagającej precyzji lepiej sprawdzi się myszka laserowa. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego rozmiaru myszy. Jeśli będzie ona zbyt duża, dłoń będzie się bardzo męczyć. Ten problem dotyczy głównie kobiet, których dłonie często są nieco mniejsze.

Praca przy komputerze jest normą w XXI wieku, dlatego – przez ciągłe siedzenie przed ekranem – możemy nabawić się problemów zdrowotnych. By uniknąć bólu dłoni i nadgarstków, należy naprawdę przyłożyć się do wyboru swojej myszy komputerowej. Myszy ergonomiczne to odpowiedź na współczesne problemy. Za wybór takiej myszki Twoje ręce będą Ci wdzięczne. 

o autorze

Artykuły

Gadżeciara, której nie umknie żadna techniczna nowinka. Uwielbia nowoczesne rozwiązania – zarówno te rozrywkowe, jak i te, które mogą pomóc w biznesie. Od kilku lat zafascynowana rozwojem rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, zwłaszcza w obszarze obsługi klienta.
Aleksandra Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *