Ile danych gromadzi o nas Facebook? Dane mogą Cię zszokować

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli oglądałeś film “Snowden”, na pewno kojarzysz scenę w której główny bohater krzyczy do swojej dziewczyny, żeby zakleiła kamerę internetową, bo może być podglądana. 

I tak naprawdę każdy z nas, pomimo braku włączonej kamery, jest cały czas śledzony.

Wystarczy tylko mieć konto na Facebook’u.

Jakie dane może gromadzić Facebook na swojej stronie internetowej?

Odpowiedź jest dość przerażająca: Facebook może zbierać wszelkie informacje, które mu podasz i może zbierać informacje, których mu nie udostępniasz.

Facebook przechowuje każdą wiadomość, każdy plik, wszystkie kontakty w telefonie i wszystkie wiadomości audio, które kiedykolwiek wysłałeś – nawet jeśli je skasowałeś.

Przechowuje również to, co według niego może Cię zainteresować, na podstawie lubianych postów i tego, o czym rozmawiasz ze znajomym.

Wie również, skąd się logowałeś, o której godzinie i z jakiego urządzenia.

Zna również wszystkie aplikacje, które kiedykolwiek podłączyłeś do swojego konta na Facebooku.

Jeśli masz konto na Facebooku, zgodziłeś się zezwolić mu na rejestrowanie całej Twojej aktywności w witrynie, w tym informacji o tym, kogo szukasz, do jakich grup należysz, całej sieci społecznościowej i wszystkiego, co udostępniasz w Messengerze.

Facebook wykorzystuje te informacje na swoją korzyść – w szczególności zarabia dzięki ukierunkowanym reklamom na podstawie Twoich danych i tego, czego szukasz w Internecie. Wielu użytkowników nie rozumie, jak głęboko wszystko jest połączone z reklamami na portalu.

Czy Facebook może zbierać dane poza swoją stroną internetową?

Niestety tak, Facebook gromadzi dane nawet po opuszczeniu  witryny internetowej.

Informacje takie jak Twój adres IP, jakie reklamy kliknąłeś, z jakiej przeglądarki korzystasz i jak często odwiedzasz tę witrynę są już danymi, które każda odwiedzana strona może zarejestrować na Twój temat. Ostatecznie Facebook ma o wiele więcej informacji o Tobie, niż Ci się wydaje – w tym dane spoza serwisu Facebook, takie jak historia przeglądania.

Zdjęcie główne: pexels.com/Oleg Magni

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*