Kwalifikacje i umiejętności, które powinien posiadać księgowy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Stanowisko księgowego jest niezwykle ważne w każdym przedsiębiorstwie. To w końcu on jest odpowiedzialny za prowadzenie całej księgowości. Jednak, aby znaleźć posadę w tym zawodzie, potrzebne są konkretne umiejętności. Dowiedz się więc, jakie kwalifikacje powinien posiadać dobry księgowy. 

Czym dokładnie zajmuje się księgowy?

Zacznijmy od tego, czym tak konkretnie zajmuje się księgowy, ponieważ to właśnie obowiązki na tym stanowisku dyktują, jakie umiejętności kwalifikacje są potrzebne. Do najważniejszych obowiązków księgowego należy kontrola nad zestawieniami finansowymi i bieżące nadzorowanie całej rachunkowości. Można więc powiedzieć, że księgowy zajmuje się całokształtem finansów firmy, a także jest swego rodzaju pośrednikiem w kontaktach z wszelkimi instytucjami skarbowymi i prawnymi, na przykład z urzędami i inspektoratami.

Warto jednak pamiętać, że zakres pracy w księgowości może różnić się w zależności od dni miesiąca, a nawet między poszczególnymi miesiącami w roku. Ponadto pracę na tym stanowisku możemy podzielić na księgowość pełną oraz uproszczoną. Ta pierwsza jest niczym innym jak księgowaniem na kontach i opieraniem się na przepisach o CIT i VAT. Księgowość uproszczona zaś jest prowadzeniem rozliczeń na podstawie księgi przychodów i rozchodów (KPiR) i przepisach o PIT i VAT. Nie zapominajmy jednak, że w każdej ścieżce księgowości potrzebne są podobne kwalifikacje. Jakie?

Kwalifikacje potrzebne w pracy w księgowości

Jeśli marzy Ci się praca w finansach, a konkretniej w księgowości, to konieczne będzie posiadanie konkretnych kwalifikacji. Ważne jest więc kierunkowe wykształcenie średnie lub wyższe o profilu rachunkowym, a także certyfikat księgowy. Jak przebiega taka certyfikacja? Zależy to właśnie od wykształcenia. Osoby posiadające kierunkowe wykształcenie średnie muszą udokumentować dwuletnią praktykę oraz zdać egzamin Ministra Finansów. Osoby, które ukończyły studia takie jak finanse i rachunkowość, ekonomia czy podyplomowe studia na specjalizacji księgowość mogą uniknąć egzaminu, jeśli zaliczą trzyletnią praktykę.

Warto także pamiętać, że nawet po certyfikacji może okazać się konieczne podniesienie swoich kwalifikacji. Rynek przedsiębiorstw stale się rozwija, a razem z nim powinni się rozwijać księgowi. Dlatego też dużą rolę odgrywają szkolenia i kursy księgowe. Są one realizowane na różnych stopniach zaawansowania, dlatego też mogą z nich skorzystać zarówno osoby początkujące, jak i doświadczeni księgowi z wieloletnim stażem pracy. Ponadto, kursy tego typu często przygotowują do pracy z wieloma nowymi programami, co zawsze jest dobrze widziane w oczach pracodawcy.   

Jakie cechy i umiejętności posiada dobry księgowy?

Oprócz kwalifikacji ważne są także predyspozycje kandydata do pracy w księgowości. Warto mieć na uwadze, że dobry księgowy nie tylko posiada wykształcenie kierunkowe, ale cechuje się także umiejętnościami analitycznego myślenia, rzetelnością, odpornością na stres, a także bardzo dobrą organizacją. Księgowy powinien bowiem umieć rozsądnie zarządzać czasem, co pozwoli mu zwiększyć efektywność swojej pracy. Jeśli więc są to cechy, które i Ty posiadasz, to praca w księgowości zdecydowanie jest dobrym wyborem dla Ciebie.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*