CB Insights przedstawiło ranking jednorożców, czyli start-upów, których szacowana wartość przekracza miliard dolarów. Kto znalazł się na podium i jak na tle świata radzi sobie Europa?
Obecnie ponad 500 prywatnych przedsiębiorstw z całego świata może szczycić się mianem jednorożca. Określenie to przylgnęło do prywatnych przedsiębiorstw, których wartość wyceniana jest na minimum miliard dolarów. Nie będzie zapewne zaskoczeniem, że największy potencjał na miliardowe przedsięwzięcia notuje się w Azji i Ameryce Północnej. Europa także dokłada do listy swoją cegiełkę, ale w pierwszej dwudziestce na próżno szukać start-upów ze starego kontynentu. Przedstawiamy zwycięskie podium rankingu CB Insights.
Pierwszą pozycję, z wartością oszacowaną na imponującą kwotę 140 miliardów dolarów, zajął chiński ByteDance. Firma została założona w 2012 roku w Pekinie, a swoją działalność opiera na branży IT. Kluczowym produktem jest Toutiao, jedna z największych chińskich platform mobilnych do tworzenia, agregacji i dystrybucji treści, oparta na technikach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Zaawansowane modele algorytmów firmy generują content dostosowany pod każdego użytkownika.
Bytedance jest także właścicielem jednej z najbardziej uzależniających aplikacji, która na rynku zachodnim funkcjonuje pod nazwą TikTok. Mimo kontrowersji wokół zabezpieczania danych użytkowników przez firmę, TikTok był najczęściej pobieraną aplikacją w pierwszym kwartale 2020.
Drugie miejsce na podium także zajmuje start-up o chińskich korzeniach, mowa tu o Didi Chuxing Technology. Firma działa jednak w innej, bo transportowej branży, a jej zasięg wychodzi poza chińskie terytorium. Didi jest popularne m.in. w Australii, Brazylii, Japonii czy Rosji. Mimo, że podobnie jak ByteDance zmaga się z poważnymi zarzutami dotyczącymi nieprzykładania należytej wagi do kwestii bezpieczeństwa, firma zdobywa coraz to nowych klientów i udało jej się nawet wyprzeć giganta pokroju Ubera z azjatyckiego rynku.
Trzecim najwyżej wycenianym jednorożcem jest amerykański SpaceX. Jedna z firm charyzmatycznego wizjonera Elona Muska zajmuje się projektowaniem, produkowaniem i uruchamianiem zaawansowanych sprzętów kosmicznych. Obecnie rakiety orbitalne Falcon oraz statki kosmiczne Dragon są z powodzeniem wykorzystywane do dostarczania ludzi i towarów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jednym z najważniejszych celów SpaceX jest szukanie takich technologicznych rozwiązań, które doprowadzą do znaczącego obniżenia kosztów lotów kosmicznych.
A jak sytuacja ma się na Starym Kontynencie? Na liście znalazło się 60 europejskich przedsiębiorstw. W kontekście ogólnoświatowym stanowi to jednak niewielką ilość i może być sygnałem mobilizującym dla krajów Europy do bardziej prężnego uczestnictwa w tym wielkim wyścigu.
Najwyżej w rankingu znalazła się brytyjska firma Global Switch. Start-up zyskał rozgłos dzięki stworzeniu centrów danych i wyznaczaniu nowych standardów w zakresie skali, odporności i łączności. Firma obsługuje dziesięć centrów danych zlokalizowanych w miastach poziomu 1 w Europie i regionie Azji i Pacyfiku, oferując łącznie 300 000 m2 światowej klasy powierzchni technicznej.
Zaraz za nim znajduje się szwedzka firma Klarna, która oferuje bezpieczne i łatwe w użyciu rozwiązania płatnicze dla sklepów internetowych, dążąc do uczynienia handlu elektronicznego bezpieczniejszym, prostszym i przyjemniejszym. U podstaw usług firmy leży koncepcja płatności po dostawie, która umożliwia kupującym otrzymanie zamówionych towarów przed terminem płatności.
Trzecie miejsce wśród europejskich jednorożców zajął brytyjski fintech Revolut, który oferuje osobistą chmurę pieniędzy, zmniejszając ukryte opłaty bankowe do zera. Umożliwia też użytkownikom wymianę walut po doskonałych kursach międzybankowych, wysyłanie pieniędzy za pośrednictwem sieci społecznościowych i wydawanie pieniędzy za pomocą karty wielowalutowej.
Jeżeli chodzi o porównanie branż, większość jednorożców na świecie działa w technologiach i telekomunikacji lub świadczy usługi technologiczne innym firmom. Drugim co do wielkości rynkiem są finanse, ubezpieczenia i nieruchomości. Trzecim sektorem, w którym działają jednorożce, jest transport i logistyka.