Nie chcesz, żeby ktoś dostał się do Twojej skrzynki mailowej? Boisz się ataku hakera na Twoje konto bankowe online? Silne hasło znacznie minimalizuje to ryzyko. Podpowiadamy, jak je utworzyć.
Automatyczne podpowiedzi wyświetlane na stronach są skuteczne, jednak nie wystarczy już proste Hasło123!!!. Kluczem do silnego hasła może być np. wymyślenie własnego słowa lub wykorzystanie takiego, które wymyśliliśmy jako dzieci. Słowa „prawdziwe” są bowiem o wiele bardziej narażone na złamanie: boty hakerskie mają często wgrane słowniki, w których szukają pasujących ciągów liter. Im bardziej przypadkowe wydaje się połączenie znaków, tym lepiej.
Drugim elementem są cyfry. Najlepiej, żeby w haśle było ich kilka, i żeby miały dla nas jakieś znaczenie. Znaki specjalne także są obowiązkowym elementem każdego dobrego hasła: może być ich kilka, ale może to też być pojedynczy znak. W zachowaniu tych składowych pomagają nam już same portale, które w większości przypadków wymagają wykorzystania co najmniej jednej cyfry oraz znaku specjalnego w tworzonym dla konta haśle.
W końcu, warto wypracować sobie unikalną formułę na koniec każdego hasła. Żeby nie zapomnieć, jakie hasło jest od jakiego konta, ze słowa, cyfr i znaków specjalnych można utworzyć rdzeń, a sekwencja końcowa może być na przykład nazwą portalu, czytaną od tyłu. Tak przykładowo mogłoby wyglądać silne hasło do poczty Gmail: moJesLOwo297$$liamG.
Stworzenie hasła „nie do złamania” nie jest tak trudnym zadaniem, jak się wydaje. Istnieją też patenty na zapamiętanie haseł do różnych portali. Jeśli Twoje hasło jest unikalne i sensowne tylko dla Ciebie, szanse na stracenie dostępu do konta, np. w wyniku ataku hakerów, znacznie maleją.