Ubezpieczenie motocykla – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele osób marzy o motocyklu. Zanim jeszcze jednak staniemy się posiadaczami wymarzonej maszyny, warto najpierw dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ubezpieczenie tego jednośladu. Kwestia ta jest kluczowa, więc sprawdźmy, co należy wiedzieć przed wyborem konkretnego pakietu. 

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Ubezpieczenia komunikacyjne można podzielić na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Ubezpieczenie OC na motocykl należy do tych pierwszych. Jeśli jesteśmy właścicielami jednośladu, musimy wykupić na niego polisę OC nawet wtedy, gdy korzystamy z niego tylko kilka razy w ciągu roku. Ubezpieczenie OC jest bardzo istotne – chroni nas przed ponoszeniem kosztów szkód, które moglibyśmy wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego. Na wypadek, gdyby zdarzyło się coś niespodziewanego, za likwidację szkód odpowiedzialna będzie firma ubezpieczeniowa, u której wykupiliśmy polisę.

AC, czyli Autocasco, to rodzaj ubezpieczenia nieobowiązkowego. Można zainwestować w nie dobrowolnie i dzięki temu czuć się znacznie bezpieczniej na drodze.

Jakie kary za brak OC motocykla w 2022 roku mogą nas obowiązywać?

Niezadbanie o ważną polisę OC jest poważnym błędem. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przy pomocy rozmaitych instytucji takich, jak Policja czy Inspekcja Transportu Drogowego, skutecznie namierza osoby, które nie płacą OC i nakłada na nie kary finansowe.

W 2022 roku w stosunku do właścicieli motocykli wynoszą one:

  • 200 zł za 1-3 dni bez ważnego OC;
  • 500 zł za 4-14 dni bez ważnego OC;
  • 1000 zł za powyżej 2 tygodni bez ważnego OC.

Co gorsza, jeśli nie mając wykupionej ważnej polisy OC, spowodujemy wypadek czy kolizję, będziemy musieli samodzielnie pokryć koszty potrzebne na sfinansowanie strat. Te mogą wynosić naprawdę ogromne sumy, takie jak setki tysięcy złotych. Warto zatem pamiętać o tym, aby w odpowiednim terminie ubezpieczyć nasz motocykl.

Jaki jest koszt polisy OC motocykla?

Wysokość składki na ubezpieczenia motocykla OC nie jest stała, lecz uzależniona od wielu czynników. Są to między innymi:

  • wiek i doświadczenie kierowcy,
  • historia ubezpieczeń,
  • pojemność silnika,
  • model motocykla,
  • rok, w którym wyprodukowano jednoślad.

Wygodny sposób ubezpieczenia motocykla

Wiemy już, że ubezpieczenie OC na motocykl jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Jak zatem wygodnie ubezpieczyć motocykl, a zarazem oszczędzić największą możliwą sumę pieniędzy?

Wygodną metodą na to jest skorzystanie z takiego narzędzia, jak porównywarka OC. Tego rodzaju witryny internetowe gromadzą oferty poszczególnych ubezpieczalni, dzięki czemu łatwo jest znaleźć ofertę, która będzie w naszym przypadku najkorzystniejsza. Przed podjęciem właściwiej decyzji warto również zapoznać się z rozmaitymi poradnikami, które pomogą nam nauczyć się, na które elementy ofert warto zwracać uwagę. Wiele pożytecznych informacji zamieszcza przykładowo portal rankomat.pl. Na tej witrynie internetowej można znaleźć nie tylko cenne wskazówki oraz bezpośrednie oferty rozmaitych firm ubezpieczeniowych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*