Wakacje od ochrony danych osobowych?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wakacje to czas wielu wyjazdów, a jednocześnie wzmożonej aktywności w social mediach. Przeglądając media społecznościowe co chwilę można napotkać zdjęcia znajomych nad morzem, czy też w restauracji hotelowej. Na co więc należy zwrócić uwagę, aby podczas wakacji nie paść ofiarą oszustów?  

Zdjęcia z wakacji?

Chcesz opublikować w social mediach zdjęcia z wycieczki? Dobra rada – zrób to po powrocie do domu. Dlaczego? Wakacyjne posty, wraz z oznaczeniem pobytu, to wiadomość dla złodziei, że Twój dom stoi pusty. Publikacja zdjęcia biletu lotniczego, czy też paszportu, to kolejna okazja do kradzieży. Tym razem skradziona może zostać tożsamość, co może skutkować wzięciem kredytu na Twoje nazwisko.

Publiczne WiFi?

Podczas wakacji często korzystasz z dostępnych w okolicy sieci WiFi, które nie wymagają hasła? Zanim to zrobisz, sprawdź z jaką siecią się łączysz. Możesz nawet nie zauważyć, że na liście znajdują się dwie identyczne nazwy. Jeśli połączyć się z fałszywą siecią, oszuści mogą zacząć śledzić Twój ruch w sieci, a w efekcie dostać się do Twoich danych osobowych. Przede wszystkim nie korzystaj z publicznych sieci podczas sprawdzania poczty lub transakcji bankowych. Jeśli jednak chcesz bezpiecznie korzystać z publicznego WiFi, używaj własnego oprogramowania VPN, dzięki czemu Twój ruch sieciowy będzie zaszyfrowany.

O ochronie danych osobowych nie możemy zapominać również w wakacje. Jakie porady warto przestrzegać?
źródło zdjęcia: pexels.com

Zabezpieczenie telefonu?

W czasie wakacji Twój smartfon może wpaść w ręce złodziei. Warto ustawić blokadę ekranu, a także włączyć usługę lokalizacji i usługę, która umożliwia zdalne blokowanie telefonu i usuwanie jego zawartości. Narzędzie to dostępne jest zarówno dla systemu Android, jak i dla iOS. Na bieżąco twórz również kopie zapasowe danych z telefonu, a najważniejsze materiały przechowuj w chmurze.

Również Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, że czas wakacji nie zwalnia nas z dbania o bezpieczeństwo danych osobowych.

Podsumowując, nie rób sobie wolnego od ochrony swoich danych. Wakacje to czas wzmożonej aktywności złodziei, oszustów, czy też hakerów. Kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

źródło zdjęcia głównego: pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*