Weekend majowy bez tłumów – jakie miejsca w Polsce warto odwiedzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dzięki sobocie tegoroczny weekend majowy trwać będzie 4 dni. To idealny czas na podróż po najurokliwszych zakątkach naszego malowniczego kraju, w których niekoniecznie muszą być tłumy turystów. Jeśli nie masz jeszcze planów na nadchodzącą majówkę, oto kilka propozycji miejsc, które warto odwiedzić.

Pojezierze Kaszubskie

Według przypowieści kaszubskiej region ten powstał z materiałów, których Bóg nie wykorzystał przy stworzeniu świata. W rezultacie pojezierze otrzymało w darze gęste lasy, żyzne gleby, malownicze wzgórza, a oprócz nich rzeki wypełnione krystalicznie czystą wodą, jeziora i ogromne głazy na dzikich brzegach. Region słynie z niesamowitej przyrody i kaszubskiej kultury. Można tu odpocząć od miejskiego zgiełku i codziennych trosk, a także poznać wielopokoleniowe tradycje lokalnej ludności. Pojezierze szczególnie docenią miłośnicy kajakarstwa – jest tu 60-kilometrowa trasa wodna przechodząca przez połączone ze sobą jeziora i rzekę Radunia.

Międzygórze

W poszukiwaniu ciszy i pięknego polskiego krajobrazu warto odwiedzić wyjątkowy, choć mało popularny kurort – Międzygórze położone w Kotlinie Kłodzkiej. Pobyt tu to podróż w przeszłość. Piękne wille i pensjonaty w tyrolskim stylu zbudowane ponad 100 lat temu przyciągają uwagę co kilka kroków. Ich architektura jest tak klimatyczna i historyczna, że ​​Międzygórze nazywane jest Małą Szwajcarią i architektoniczną perłą Sudetów.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to ostatnia pradawna i naturalna puszcza na terenie niżu europejskiego – człowiek nie zasadził tu ani jednego drzewa. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele szlaków turystycznych, po których można spacerować lub jeździć na rowerze. Puszcza Białowieska nazywana jest królestwem żubra, największego ssaka w Europie. Oprócz tych ogromnych dzikich byków żyją tu wilki, łosie, jelenie i sarny, a także bobry i wydry. Na uwagę zasługuje sama Białowieża – duża wieś, w której mieszkają Polacy i etniczni Białorusini.

Krutynia

Miejsce dla miłośników kajakarstwa. Położona w województwie warmińsko-mazurskim Krutynia to jedna z najpiękniejszych tras kajakowych Europy. Prowadzący przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy szlak wodny ma długość prawie stu kilometrów. Płynąc nim, turyści mogą podziwiać dziewiczą przyrodę, rzadkie gatunki ptaków i zwierząt. Najbardziej malowniczy odcinek Krutyni zaczyna się we wsi Sorkwity, a kończy w miejscowości Ruciane-Nida.

Klify na wyspie Wolin

Najwyższe i najpiękniejsze strome zbocza wybrzeża Bałtyku można zobaczyć na wyspie Wolin, w pobliżu granicy z Niemcami. Klify ciągną się 15 km wzdłuż wybrzeża. Najwyższy z nich, Gosań, spoczywa na wąskiej kamienistej plaży i wygląda jak pionowa ściana. Stąd można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Zatokę Pomorską, kurorty Międzyzdroje i Świnoujście. Przy dobrej pogodzie można nawet zobaczyć polsko-niemiecką wyspę Uznam. Na szczególną uwagę zasługuje także Woliński Park Narodowy, w którym można zobaczyć stare buki i inne unikatowe rośliny – orchidee, eryngium, wiciokrzew pomorski.

Przełom Dunajca w Pieninach

Zaledwie 30 kilometrów na wschód od popularnych Tatr znajdują się nie mniej atrakcyjne Pieniny. Ich niezbyt wysokie, ale bardzo malownicze szczyty i stoki znajdują się na pograniczu Polski i Słowacji. Pieniny przecinają kanion Dunajca. W tym niesamowitym miejscu meandrująca rzeka wydaje się być skrępowana z obu stron skarpami, których wysokość w niektórych miejscach sięga 300 m. Obecnie Dunajec przyciąga miłośników turystyki wodnej z całej Europy.

Zdj. główne: Jonny Gios/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*