Czy zaklejanie kamerki w laptopie ma sens?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiałeś się kiedyś, czy zaklejanie taśmą kamery w laptopie rzeczywiście ma sens? Czy to efektywny sposób na powstrzymanie osób z zewnątrz od szpiegowania? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Prawdopodobnie zasłona uniemożliwi zobaczenia Cię przed obiektywem kamery. Pomimo tego wciąż jesteś narażony na różne formy podglądania. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!

Zakrycie kamery komputera nie jest sposobem na zapewnienie pełnej ochrony urządzeniu przed włamaniem. Może jednak zapobiec sprawdzeniu przez hakerów tego, co znajduje się w zasięgu pola widzenia kamery urządzenia. Niektórzy decydują się też na dodatkowe rozwiązania. Zalicza się do nich zakrycie nie tylko obiektywu, ale również mikrofonu urządzenia, co uniemożliwia podsłuchiwanie. Najważniejsze informacje o efektywności zaklejania kamery, a także innych sposobach na zapewnienie sobie prywatności znajdziecie u nas!

Zakrywanie kamerki rzeczywiście działa?

Wśród najważniejszych autorytetów w kwestiach bezpieczeństwa znajduje się FBI. Prywatność w sieci jest na tyle znaczącym elementem codziennego funkcjonowania, że na temat zakrywania kamerki internetowej czy innych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa wypowiedział się dyrektor amerykańskiej organizacji – James Comey.

Jego wypowiedź pochodzi z 2016 roku z konferencji Center for Strategic and International Studies, ale wciąż jest zapewne aktualna. James Comey potwierdził, że sam zakrywa taśmą kamerę posiadanego komputera. Argumentował to słowami „Myślę, że ludzie powinni wziąć odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo i ochronę”, sugerując jednocześnie, że warto zakrywać kamerkę internetową. Biorąc pod uwagę komentarz dyrektora FBI, zakrywanie kamery ma sens.

Jak zakrywać kamerkę w laptopie?

Decydując się na zakrywanie obiektywu kamerki, należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak elastyczność – plaster lub nakładka powinna umożliwiać korzystanie z funkcji takich jak konferencje online czy nagrywanie. Osłona ma też być pewna i stabilnie przywierać do obiektywu. Nakładka powinna być szczelna, całkowicie zakrywając pole widzenia z aparatu. Ostatnim aspektem są względy estetyczne: dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zakrycia pasującego pod względem kolorystycznym do laptopa.

Do najprostszych sposobów na zakrycie kamery internetowej zalicza się użycie czarnej taśmy elektrycznej. Pewnie trzyma się na obiektywie, a także uniemożliwia zobaczenie czegokolwiek „z drugiej strony”. Dużą popularnością cieszą się też małe, przesuwne osłony. Są skuteczne, estetyczne i niedrogie. Można je nabyć za kilka złotych. Droższe kosztują około 30–40 złotych.

Inne sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa?

Jeśli ktoś nie chce nakładać na kamerę taśmy elektrycznej lub osłonki, może zdecydować się na inne sposoby. Mniej skuteczne, ale zapewniające pewną dozę prywatności. Należy pamiętać chociażby o zamykaniu laptopa w momencie, kiedy ktoś go akurat nie używa lub obracaniu w stronę ściany.

Trzeba też pamiętać, aby  nie otwierać odnośników do podejrzanych stron internetowych. Warto również weryfikować zawartość odbieranych maili, a konta podszywające się pod prawdziwe, na przykład banku lub różnych firm, blokować i zgłaszać. Nie należy ściągać oprogramowania z niezweryfikowanych źródeł. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której niepożądane osoby uzyskają dostęp do kamerki laptopa.

Zdj. główne: Ken Suarez/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*