Jak bezpiecznie korzystać z sieci internetowej w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo w sieci nabiera coraz większego znaczenia. Za pośrednictwem Internetu wykonujemy więcej czynności. Umawiamy się do lekarza, płacimy rachunki, a także dokonujemy przelewów, wystawiamy faktury, czy po prostu komunikujemy się ze sobą. W każdym z tych przypadków wymieniamy informacje. Jeśli ich nie uchronimy i nie zachowamy bezpieczeństwa w sieci, możemy mieć poważne problemy.

Proste sposoby na bezpieczeństwo w sieci – jak działać?

Zachowanie bezpieczeństwa w sieci można zacząć od zabezpieczenia swoich urządzeń. Użytkownik powinien upewnić się, że ma zainstalowane i zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe oraz zaporę ogniową. Najlepiej na wszystkich urządzeniach: komputerze, telefonie komórkowym lub tablecie. Trzeba sprawdzić, że są one zabezpieczone mocnym hasłem.

Co można uważać za mocne hasło? Należy stosować długie i najlepiej złożone kody dostępu. Dzięki temu osoby niepowołane nie będą mogły ich złamać lub zajmie im to zbyt dużo czasu, aby skutecznie i niepostrzeżenie wykraść newralgiczne informacje. Trzeba też unikać używania tych samych haseł na różnych stronach internetowych.

Używaj bezpiecznej sieci Wi-Fi i stosuj 2-etapowe uwierzytelnienie

Rozpoczynając działanie w sieci, należy się upewnić, że połączenie jest bezpieczne. Po pierwsze sprawdź, czy Twoja sieć jest chroniona mocnym hasłem. Warto też używać zawsze szyfrowania WPA2 lub WPA3. Nie powinno się również korzystać z publicznej sieci Wi-Fi, gdyż znacznie ułatwia to niepożądanym osobom uzyskanie dostępu do Twojego urządzenia.

W trakcie poruszania się po Internecie nie można też podawać prywatnych informacji niezweryfikowanym źródłom. Nie można też przesyłać informacji na temat haseł oraz kodów do operacji bankowych. Zawsze należy używać 2-etapowego uwierzytelnienia. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, kiedy ktoś niepostrzeżenie wyczyści Twoje konto bankowe lub dokona innych operacji bez Twojej wiedzy.

Phishing jest dużym zagrożeniem – jak go unikać?

Phishing jest często używaną przez oszustów internetowych techniką. Polega na pozyskiwaniu poufnych informacji, takich jak: hasła, numery kart kredytowych, adresy e-mail i innych danych osobowych, przez podszywanie się pod legalną instytucję lub osobę zaufaną.

Można jednak uchronić się przed phishingiem. Trzeba być ostrożnym w trakcie otwierania linków. Zawsze trzeba dokładnie przeczytać, z jakiego adresu została wysłana wiadomość. Wskazówką będzie to, czy po kliknięciu linku – jeśli nic nie wzbudziło wcześniej obaw, strona internetowa jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Charakterystyczna kłódeczka po lewej stronie adresu WWW będzie oznaką, że strona Internetowa jest bezpieczna, a przesyłane dane szyfrowane.

Nigdy nie podawaj prywatnych danych, jeśli masz wątpliwości

Ważne jest również, aby nie podawać swoich poufnych informacji na nieznanych i podejrzanych stronach internetowych, a także korzystać z silnych haseł i systemów autoryzacji dwuskładnikowej. Jeśli chcesz zdobyć więcej wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci lub potrzebujesz pomocy prawnej w tym zakresie, to zapoznaj się ze stroną, którą prowadzi Fundacja Instytut Cyberbezpieczeństwa.

Fot.: Jornada Produtora/unsplash.com

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zakupy na WhatsAppie? Nowe funkcje aplikacji
Zakupy na WhatsAppie? Nowe funkcje aplikacji
Serwis ploterów Canon: Dlaczego warto zaufać profesjonalistom?
Serwis ploterów Canon: Dlaczego warto zaufać profesjonalistom?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*