Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo w sieci nabiera coraz większego znaczenia. Za pośrednictwem Internetu wykonujemy więcej czynności. Umawiamy się do lekarza, płacimy rachunki, a także dokonujemy przelewów, wystawiamy faktury, czy po prostu komunikujemy się ze sobą. W każdym z tych przypadków wymieniamy informacje. Jeśli ich nie uchronimy i nie zachowamy bezpieczeństwa w sieci, możemy mieć poważne problemy.
Zachowanie bezpieczeństwa w sieci można zacząć od zabezpieczenia swoich urządzeń. Użytkownik powinien upewnić się, że ma zainstalowane i zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe oraz zaporę ogniową. Najlepiej na wszystkich urządzeniach: komputerze, telefonie komórkowym lub tablecie. Trzeba sprawdzić, że są one zabezpieczone mocnym hasłem.
Co można uważać za mocne hasło? Należy stosować długie i najlepiej złożone kody dostępu. Dzięki temu osoby niepowołane nie będą mogły ich złamać lub zajmie im to zbyt dużo czasu, aby skutecznie i niepostrzeżenie wykraść newralgiczne informacje. Trzeba też unikać używania tych samych haseł na różnych stronach internetowych.
Rozpoczynając działanie w sieci, należy się upewnić, że połączenie jest bezpieczne. Po pierwsze sprawdź, czy Twoja sieć jest chroniona mocnym hasłem. Warto też używać zawsze szyfrowania WPA2 lub WPA3. Nie powinno się również korzystać z publicznej sieci Wi-Fi, gdyż znacznie ułatwia to niepożądanym osobom uzyskanie dostępu do Twojego urządzenia.
W trakcie poruszania się po Internecie nie można też podawać prywatnych informacji niezweryfikowanym źródłom. Nie można też przesyłać informacji na temat haseł oraz kodów do operacji bankowych. Zawsze należy używać 2-etapowego uwierzytelnienia. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, kiedy ktoś niepostrzeżenie wyczyści Twoje konto bankowe lub dokona innych operacji bez Twojej wiedzy.
Phishing jest często używaną przez oszustów internetowych techniką. Polega na pozyskiwaniu poufnych informacji, takich jak: hasła, numery kart kredytowych, adresy e-mail i innych danych osobowych, przez podszywanie się pod legalną instytucję lub osobę zaufaną.
Można jednak uchronić się przed phishingiem. Trzeba być ostrożnym w trakcie otwierania linków. Zawsze trzeba dokładnie przeczytać, z jakiego adresu została wysłana wiadomość. Wskazówką będzie to, czy po kliknięciu linku – jeśli nic nie wzbudziło wcześniej obaw, strona internetowa jest zabezpieczona certyfikatem SSL. Charakterystyczna kłódeczka po lewej stronie adresu WWW będzie oznaką, że strona Internetowa jest bezpieczna, a przesyłane dane szyfrowane.
Ważne jest również, aby nie podawać swoich poufnych informacji na nieznanych i podejrzanych stronach internetowych, a także korzystać z silnych haseł i systemów autoryzacji dwuskładnikowej. Jeśli chcesz zdobyć więcej wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci lub potrzebujesz pomocy prawnej w tym zakresie, to zapoznaj się ze stroną, którą prowadzi Fundacja Instytut Cyberbezpieczeństwa.
Fot.: Jornada Produtora/unsplash.com