E-pieniądze, czyli jak płacą Polacy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Konieczność zachowania dystansu społecznego znalazła odzwierciedlenie w sposobach płatności Polaków. Rok 2020 był rokiem płatności elektronicznych. Wpływ na to miała i nadal ma pandemia COVID-19 oraz zainteresowanie zakupami online, które wzrasta z roku na rok.

Jak wynika z raportu Izby Gospodarki Elektronicznej „Płatności cyfrowe 2020”, w porównaniu do roku 2019, o +15 p.p. zwiększył się odsetek kupujących w sieci. Stanowią oni obecnie aż 72%.

Największą popularnością kolejny rok z rzędu cieszą się karty płatnicze (47%) – tutaj nie zaszła żadna zmiana – oraz konto bankowe z aktywnym dostępem przez Internet.

Co ciekawe, Polacy coraz odważniej podchodzą do metod płatności i uzbrajają się w nowe urządzenia, tzw. wearables, jak np. smart zegarki Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay.

Aż 14% internautów zadeklarowało posiadanie takiego urządzenia, a w przypadku młodych osób w wieku 25–34 lat odsetek ten wynosi już 24%.

Twórcy raportu zwracają również uwagę na fenomen systemu Blik. W roku 2020 Polacy zrealizowali ok. 300 mln transakcji za pomocą tego narzędzia. Z badań wynika, że płatności Blikiem plasują się na pierwszym miejscu w przypadku zakupów zrobionych za pomocą smartfona.

Zdj. główne: naipo.de/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*