Od czasu, gdy zrobiło się głośno o drukarkach 3D, coraz więcej osób docenia ich możliwości. Wynika to z kilku ich głównych zalet, wśród których wymienić należy przede wszystkim niższe koszty produkcji, dużą elastyczność i praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania.
Jedną z największych zalet druku 3D jest jego dostępność. Niższe koszty produkcji sprawiają, że wciąż pojawiają się kolejne punkty świadczące usługi tego typu. Dzięki temu metoda ta może znaleźć zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Umożliwia także wykonanie pojedynczych egzemplarzy konkretnego przedmiotu w prosty sposób. Wówczas sprawdzi się zdecydowanie lepiej od tradycyjnego sposobu produkcji, w przypadku którego uruchomienie całego procesu dla wytworzenia jednej sztuki produktu byłoby zupełnie nieopłacalne. W ten sposób znika problem zbędnych wydatków, a to z kolei przekłada się na znacznie niższy koszt wytworzenia każdego egzemplarza. W przypadku produkcji jednej czy dosłownie kilku sztuk taka oszczędność jest szczególnie dostrzegalna. Druk 3D jest więc odpowiedzią zarówno na potrzeby wielu branż, jak i osób prywatnych.
Druk 3D to także rozwiązanie, które może spodobać się wszystkim zwolennikom ekologii. Wytwarzanie elementów przy pomocy drukarki 3D pozwala na zużycie tylko dokładnie takiej ilości materiału, jaka jest niezbędna. Oznacza to brak generowania dużej ilości odpadów, jak ma to miejsce przy tradycyjnym sposobie wytwarzania. Mniejsze zużycie materiałów to także – ponownie – niższe koszty produkcji i praktycznie zerowe straty.
Nie można zapomnieć o jeszcze jednym ważnym aspekcie – druk 3D to możliwość uzyskania pożądanego elementu w bardzo krótkim czasie. Droga od wykonania projektu do jego zrealizowania jest w tym wypadku bardzo krótka, podczas gdy przy tradycyjnych metodach produkcji cały proces może być nawet kilkukrotnie dłuższy. Nie wspominając już o tym, że dzięki drukowi 3D, wyeliminowany zostaje problem związany z wysoką barierą wejścia.
Drukarki 3D pozwalają także na coś, co jeszcze kilka lat temu było fikcją – produkowanie zupełnie różnych elementów przy pomocy tego samego urządzenia. Głównym ograniczeniem jest wyobraźnia osoby wykonującej projekt. Tym samym druk 3D pozwala na wytworzenie różnorodnych, często naprawdę oryginalnych produktów. Ta metoda wytwarzania jest atrakcyjną formą także z punktu widzenia konstruktorów. Mogą oni nie tylko szybko zrealizować swoje pomysły – błyskawiczna produkcja i niski koszt zastosowania drukarki 3D pozwalają też na przeprowadzenie kilku prób wykonania tego samego elementu i wprowadzenia ulepszeń bez ponoszenia z tego tytułu nadmiernych wydatków.
Z powyższych powodów drukowanie przestrzenne wykorzystywane jest naprawdę w wielu branżach. Zastosowanie znajduje chociażby w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym, gdzie możliwe jest znacznie szybsze wytworzenie poszczególnych elementów czy nawet całych samochodów (!) przy jednoczesnym mniejszym zużyciu materiału.
Drukarki 3D cieszą się popularnością także w przemyśle architektonicznym, gdzie wykorzystywane są do produkcji różnego rodzaju modeli i makiet, jak również w stomatologii, gdzie używa się ich do produkcji implantów. Medyczny potencjał druku 3D jest zresztą znacznie większy. Za pomocą drukarki możliwe jest przygotowanie protezy i to znacznie niższym kosztem niż w przypadku tradycyjnego sprzętu. Potencjał drukarek 3D zaczęła dostrzegać także branża modowa czy reklamowa, a to na pewno nie koniec pomysłów i zastosowań.