Jak będą rozwijać się drukarki 3D?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Technologia druku 3D z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu oferuje ona niemalże nieograniczone możliwości i sprawdza się w wielu różnych branżach. Jaka przyszłość czeka drukarki 3D?

Najnowsze trendy w zakresie drukarek 3D

Jakie trendy będą miały kluczowe znaczenie dla druku 3D w najbliższych latach? W tym kontekście warto wspomnieć o takich zagadnieniach jak:

  • Masowy rozwój kodowania cyfrowych informacji w teksturach 3D – możliwość zapisywania danych na powierzchni drukowanych elementów pozwoli na przekazanie znacznie większej ilości informacji, niż ma to miejsce w przypadku numeru seryjnego. Dzięki temu zarówno maszyny, jak i ludzie, będą w stanie odczytywać rozmaite dane na bazie kształtu danego przedmiotu czy nierówności, jakie znajdują się na jego powierzchni.
  • Coraz większa automatyzacja linii montażowych – stopniowo unowocześniany proces montażu będzie umożliwiał pełną integrację podzespołów składających się z wielu elementów. Na uwagę zasługuje tutaj między innymi trójwymiarowe połączenie części wykonanych z metalu oraz plastiku, które mogłoby znaleźć zastosowanie na przykład w przemyśle motoryzacyjnym.
Drukarka 3D w pracy
(źródło: pixabay.com)
  • Personalizacja druku 3D w branży dentystycznej, okulistycznej oraz obuwniczej – przewiduje się, że z roku na rok technologia druku 3D będzie odgrywać coraz większą rolę w tych sektorach.
  • Wzrost popytu na specjalistów z zakresu druku 3D – w najbliższych latach na wielu zarówno krajowych, jak i zagranicznych uczelniach, zaczną pojawiać się kierunki oraz przedmioty mające na celu edukowanie w zakresie wykorzystywania technologii przyszłości, takich jak chociażby właśnie druk 3D.
  • Wzrost liczby elektrycznych pojazdów – każdego roku rośnie liczba samochodów elektrycznych wytwarzanych z wykorzystaniem druku 3D. Pozwala on na tworzenie wielu niezbędnych elementów w krótkim czasie. Dodatkowo, technologia ta gwarantuje szybkie prototypowanie oraz produkcję.
  • Zrównoważona produkcja – rozwój druku 3D z czasem będzie się przyczyniać do redukcji generowanych odpadów oraz emisji dwutlenku węgla. Wkrótce możliwe stanie się zaplanowanie cyklu życia produktu w taki sposób, aby do jego wytworzenia potrzebna była mniejsza ilość materiału. W tym celu wykorzystywane będą nieco bardziej złożone kształty umożliwiające tworzenie lżejszych części. To z kolei przełoży się na zmniejszenie masy wszelkiego rodzaju pojazdów, przyczyniając się do poprawy efektywności paliwowej oraz redukcji zużycia energii.

Najlepsze drukarki 3D w 2020 roku

Jakie drukarki 3D są godne polecenia?

Na szczególną uwagę zasługuje między innymi model Creality Ender-3. To niskobudżetowe urządzenie umożliwiające wydruk elementów o wymiarach 220 x 220 x 250 milimetrów. Natomiast wielkość samego modelu to 440 x 410 x 465 milimetrów. W związku z tym, że zestaw ten składa się z częściowo złożonych elementów, montaż drukarki 3D trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. Ponadto, stół roboczy rozgrzewa się do temperatury 110 stopni Celsjusza w około 5 minut. Do niewątpliwych zalet sprzętu zaliczyć można między innymi innowacyjny design oraz dużą liczbę modyfikacji. Urządzenie sprzedawane jest w zestawie wraz z dodatkowymi akcesoriami ułatwiającymi proces wydruku modeli 3D.

Model dłoni z drukarki 3D
(źródło: pixabay.com)

Kolejna ciekawa propozycja to Creality CR-10 Max. Konstrukcja tej drukarki 3D oparta jest na geometrii trójkąta. To sprawia, że urządzenie jest niezwykle stabilne, a ewentualne drgania osi Z są w tym przypadku ograniczone do minimum. Drukarka posiada dysze o średnicy 0,4 oraz 0,8 milimetra, które pozwalają na tworzenie różnego rodzaju projektów. Model charakteryzuje się łatwym montażem oraz krótkim czasem nagrzewania. Posiada on czytelny interfejs oparty na ekranie dotykowym w jakości HD. Drukarka zapewnia płynne i synchroniczne drukowanie. Znajduje ona zastosowanie zwłaszcza w przypadku branży architektonicznej oraz medycznej.

Oczywiśie, ostateczny wybór urządzenia powinny nam dyktować przede wszystkim potrzeby naszej działalności i specyfika branży, w której się obracamy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*