Świat bez Endomondo. Którą aplikację wybrać zamiast?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aplikacja Endomondo zyskała liczne grono fanów wśród amatorów chętnie uprawiających sport. Jej koniec w 2021 nie stanowi pożegnania z oferowanymi przez nią funkcjami: wystarczy wybrać któryś z mniej popularnych a konkurencyjnych programów. Wybór jest na szczęście duży.

Trzynaście lat Endomondo. Czy jest czego żałować po wygaszeniu aplikacji? 

Endomondo powstało w Danii w 2007 r. Siłą aplikacji była możliwość monitorowania wyników podczas uprawiania przeszło 20 dyscyplin sportowych. Gdy w 2015 r. przejął ją Under Armour, z aplikacji korzystało ponad 20 milionów osób. W Polsce Endomondo stało się liderem na rynku. Tym bardziej zaskoczyła decyzja właściciela z końca października 2019 roku, że aplikacja najpierw zniknie ze sklepów internetowych, a z końcem marca 2021 dane użytkowników zostaną usunięte z serwerów.

Dlaczego przyszedł kres na Endomondo?

Prosta i darmowa aplikacja przez lata zostawiała konkurencję w tyle. Przyszłość zaczęła się jawić w mniej optymistycznych barwach wraz ze wzrostem popularności smartwatchy z własnym oprogramowaniem. Rynek zaczął być coraz bardziej nasycony innymi programami, które preinstalowano na smartfonach. Under Armour, właściciel aplikacji, posiada też w ofercie inną, oferującą podobne usługi aplikację MapMyRun. Prawdopodobnie chodziło o to, aby nie dublować oferty. Nie jest to jednak jedyna kandydatka do zastąpienia Endomondo. Wśród konkurencji także pojawiają się programy, które mogą zyskać na wycofaniu Endomondo. 

MapMyRide

Omówienie potencjalnych następców Endomondo wypada zacząć od wspominanej już drugiej aplikacji z oferty Under Armour, która jest przede wszystkim przeznaczona dla fanów jazdy rowerem. Dzięki niej zmierzymy:

  • dystans pokonanych kilometrów,
  • czas pokonania trasy,
  • ilość spalonych podczas przejazdu kalorii.

W ramach MapMyRide możemy też wyznaczać cele, do których dążymy w naszej aktywności fizycznej. Można dodawać znajomych i eksportować dane z Endomondo.   

Strava

Daje możliwość łączenia aplikacji mierzącej aktywność fizyczną z serwisami społecznościowymi. Można pokazać swoim znajomym to, jakie postępy w ulubionych dziedzinach robimy.  Można ją zsynchronizować z dostarczającymi dane smartwatchami i pulsometrami. Dane dodatkowo zapisywane są na stronie internetowej – sprzyja to bardziej drobiazgowej analizie postępów. Dla kogo? Między innymi dla uprawiających pływanie, wspinaczkę, jazdę rowerem, kolarstwo, jogę i inne rodzaje aktywności fizycznej.

Sports Tracker 

Działająca od lat aplikacja fitness o bardzo szerokim zakresie zastosowań podczas uprawiania sportu. Bezpłatna i łatwa w użyciu, można z niej korzystać podczas biegu, marszu, jazdy na rowerze i innych aktywnościach fizycznych. Dostępne liczne plany treningowe, funkcje i możliwe do zmierzenia parametry. 

Health na iOS

Zdrowie na iOS to aplikacja przeznaczona dla użytkowników smartfonów Apple’a. Pozwala  obliczyć dystans przejechany rowerem. Aplikacja umożliwia gromadzenie informacji dotyczących naszego zdrowia – także pochodzące z innych źródeł. 

Pace Control

Aplikacja do biegania polskiego pochodzenia. Jej funkcjonalność to przede wszystkim rejestrowanie parametrów odbywanego treningu, które pozwalają wskazać:

  • aktualne tempo,
  • średnie tempo bieżącego kilometra,
  • średnie tempo poprzedniego kilometra,
  • odległość,
  • czas.

Funkcja ‘’plan’’ daje możliwość ustawienia sobie wirtualnego asystenta, który będzie dawał wskazówki odnośnie do poprawienia wyników treningu. 

Run-log

Kolejna aplikacja dla biegaczy i rowerzystów, która powstała w Polsce. Stwarza możliwość rejestrowania treningów i śledzenia własnych wyników. Rejestruje czas, prędkość i dystans dotychczas przebyty. Zintegrowany z serwisem biegowym. 

Google Fit 

Dostępna na Androida i iOS. Oferuje nieco więcej, niż np. Health na iOS. Również mierzy aktywności rowerowe, ale obok przejechanej odległości, podaje też czas przejazdu i umożliwia zapisanie mapy.

Zdj. główne: Artur Łuczka/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*