W jakie monitory do biura warto inwestować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybranie odpowiedniego monitora to inwestycja w zdrowe oczy i komfort pracy. Dokonując zakupu, powinieneś zwrócić uwagę na parametry takie, jak koszt, rozdzielczość i matryca oraz własne preferencje.

Koszt

Podstawowy 24-calowy monitor może kosztować od 380,00 zł do 600,00 zł. Jeśli potrzebujesz większej powierzchni ekranu, cena 27-calowego panelu wynosi od 580,00 zł do 900,00 zł.

Jeśli chcesz zastąpić konfigurację z dwoma monitorami jednym wyświetlaczem, rozważ zakup ultraszerokiego monitora. Za około 1 700,00 zł można dostać 34-calowy ultraszeroki panel, który umożliwia łatwe przeglądanie kilku okien obok siebie. Dla tych, którzy mają wolne miejsce (i gotówkę), 43-calowe ultraszerokie modele biznesowe zaczynają się od około 2 200,00 zł, a gigantyczne, rozległe 49-calowe modele zaczynają się od około 3 600,00 zł.

Monitor HP
(fot. Keith Kasaija, źródło: unsplash.com)

Chociaż praca z dużym ekranem zawsze jest przyjemna, nie zawsze jest to praktyczne lub opłacalne w zależności od budżetu i dostępnej przestrzeni roboczej. 24-calowy panoramiczny ekran, zaczynający się od około 380,00 zł, jest dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy muszą mieć otwarte więcej niż jedno okno w danym momencie, ale mają ograniczoną przestrzeń. Jeśli jest miejsce (i budżet), 27-calowy ekran (zaczynający się od około 580,00 zł) jest jeszcze lepszy do wielozadaniowości, podczas gdy 34-calowy ultraszeroki panel (1 700,00 zł i więcej) to oszczędzająca miejsce alternatywa dla podwójnego monitora.

Rozdzielczość

Biurko z laptopem i szerokim ekranem
(fot. Nikolay Tarashchenko, źródło: unsplash.com)

Obecnie prawie każdy monitor może wyświetlać zawartość w wysokiej rozdzielczości – w szczególności w rozdzielczości Full HD lub 1080p, co oznacza 1920 na 1080 pikseli. Możesz znaleźć starzejące się, niedrogie wyświetlacze, które osiągają szczyt w rozdzielczości 1366 na 768 pikseli lub 1440 na 720 pikseli, lecz staraj się ich unikać, ponieważ nie posłużą Ci zbyt długo, a dodatkowo praca przy nich nie będzie komfortowa dla oka.

Do podstawowego użytku biurowego powinna wystarczyć rozdzielczość 1080p na monitorze o wielkości do 27 cali. Możesz również znaleźć obszerne 32-calowe monitory o rozdzielczości natywnej 1080p, które doskonale nadają się do codziennego użytku, chociaż 1080p może wyglądać nieco szorstko przy tym rozmiarze ekranu dla wymagających oczu, szczególnie w przypadku wyświetlania drobnego tekstu.

Użytkownicy, którzy pracują ze szczegółowymi obrazami lub dużymi arkuszami kalkulacyjnymi, mogą chcieć wybrać monitor WQHD, który oferuje rozdzielczość 2560 na 1440 pikseli, zwykle przy przekątnej ekranu od 27 do 32 cali. Niektóre ultraszerokie warianty tej rozdzielczości osiągają rozmiar do 49 cali z rozdzielczością 5120 na 1440 pikseli, co jest idealne dla osób wykonujących wiele zadań jednocześnie. Możliwość posiadania wielu otwartych okien na pewno wpłynie na jakość i komfort pracy.

Rozdzielczość UHD, znana również jako 4K (3840 na 2160 pikseli), jest dobrodziejstwem dla grafików i fotografów. Monitory UHD, jak te dostępne na avpoint.pl, występują w różnych rozmiarach, od 24 cali w górę. Jednak w codziennym użytkowaniu UHD jest głównie praktyczny tylko w przypadku rozmiarów 32 cali i większych. Wiele okienek przy 4K i mniejszych rozmiarach ekranu prowadzi do dość małego tekstu.

Matryca

Najpopularniejsze technologie, które mają zastosowanie w biznesie, to IPS, VA i TN.

Programista podczas pracy
(fot. Madison Yocum, źródło: unsplash.com)

IPS wyróżnia się dokładnym odwzorowaniem kolorów i skalą szarości oraz szerokimi kątami widzenia poza środkiem, a technologia VA jest znana z wyjątkowego kontrastu. Chociaż są one czasami używane w modelach biznesowych, matryce TN są najbardziej znane ze swoich atrybutów przyjaznych dla graczy: wysokich częstotliwości odświeżania i krótkich czasów reakcji. TN były, ogólnie rzecz biorąc, najtańsze w produkcji z tych trzech, ale teraz, gdy ich cena jest podobna do pozostałych matryc, TN do użytku biznesowego zostały w dużej mierze zastąpione przez VA i matryce IPS.

IPS stał się w dużej mierze domyślnym wyborem dla popularnych wyświetlaczy biznesowych. Inne, mniej powszechne technologie matrycy obejmują PVA, MVA, IGZO oraz FALD i microLED. Dwie ostatnie zapewniają wyjątkową dokładność kolorów i wysoki współczynnik kontrastu dzięki możliwości sterowania małymi grupami diod LED z tyłu matrycy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*